2015. május 6., szerda

IKT alapú óratervek

Készítettem két IKT alapú óratervet, mindkét tanári szakomhoz egyet, a félév értékelése során mindkettő maximálisan 15%-ot ér.
Az első óraterv az angolhoz kapcsolódik, az angol internetes szlenget tanítja a diákoknak. Az alkalmazott IKT-eszközök a Google Drive, melyet mindannyian látnak és szerkeszthetnek, valamint a szófelhő, amit közösen készítenek, és segít megjegyezni az új kifejezéseket.
A második óraterv Az ember tragédiájának London színét tanítja a diákoknak. Ebben online időszalag segítségével ismételnek, és az elemzés során közösen gondolattérképet készítenek. Az időszalag szerintem kifejezetten alkalmas Az ember tragédiájának tanítására, hiszen Ádám végiglátogatja a történelem fontosabb korszakait, és az időszalaggal jól lehet a történelmi kapcsolatot szemléltetni, a diákok térben és időben is jobban el tudják helyezni, ha vizuálisan is így látják. Nehézséget okozott, hogy a térképen hová helyezzem a Mennyt, a Paradicsomot és a Paradicsomon kívül játszódó színt, és milyen évet adjak meg nekik. Végül a Mennyt Alsósztregovára helyeztem, ugyanis Madách ott élt, a Paradicsomot, és az azon kívül játszódó színt pedig Mezopotámiába helyeztem - vannak olyan elméletek, melyek oda helyezik. Időnek három egymás után következő, időszámítás előtti évet adtam meg, természetesen megmondanám a diákoknak, hogy ezeket nem kell így megtanulni, azt a célt szolgálják, hogy megmutassák: nagyon régen volt.

2015. május 5., kedd

Digitális történetmesélés

Sajnos gondjaim voltak ezzel a feladattal. A MovieMaker sajnos nem működött a gépemen, hiába adtam hozzá képeket, a videó csak sötétséget mutatott, bár a hangot lejátszotta. Megnéztem azokat az oldalakat, amelyeket a prezi javasol, de sajnos egyiket sem találtam alkalmasnak a feladat elvégzésére. A SlideStory sokáig nagyon jónak tűnt, de nem tudtam egy percnél hosszabb hangot hozzáadni, és nem tudtam beállítani, mikor váltson a képek között. A Voicethread szintén egy kitűnő oldal, de egyszerre csak egy médiafájlt mutat, nem tudtam beállítani, hogy egyszerre játsszon le hangot, és mutasson képeket. A Storybird, a Makebeliefscomix, a Toondoo és az Audacity nem videókészítő oldalak.
Ezek után a wevideo.com-ot választottam, és elkészítettem a videót, de ahhoz, hogy fel tudjam tölteni youtube-ra, prémium tagságot kellett volna vásárolnom. Ugyanígy jártam a kizoa.com-mal, ami egyébként nagyon tetszett, könnyű volt használni, és rengeteg dolgot be tudtam állítani rajta, például hogy mennyi idő után jöjjön a következő kép a videóban. Végül a Microsoft Expression Encoder Screen Capture funkciójával felvettem a videót, elmentettem a gépemre, és feltöltöttem youtube-ra.
Maga a videó egy bemutató a Mordred's Lullaby című dalhoz, a képeket részben a Merlin sorozatból vettem. Mordred a legenda szerint Arthur király fia volt Morgan Le Faytől.
A szöveget jól lehet érteni, és nincs benne nehéz nyelvtan. Néhány kifejezés ismeretlen lehet a diákok számára, órán odaadnám nekik külön lapon a szöveget, esetleg néhány szót kihagyva belőle, és közösen feldolgoznánk a dalt. A videót nézve mindig megkérdezném, most ki van a képen, és a kép milyen tulajdonságait emeli ki.
Úgy gondolom, az Arthur-mondakörrel könnyen fel lehet kelteni a diákok érdeklődését.
A videó linkje: https://youtu.be/B8WIxtveqEg

2015. április 21., kedd

Szófelhő


Egy angolos témát választottam, a free time szókincsét. Természetesen a legnagyobb betűméretet a könyvek kapták, de olyan kifejezéseket is válogattam, amelyeket a diákok nem feltétlenül ismerik (pl. DIY), vagy pedig nagyon angolos (pl. cricket). Órán megmutatnám ezt a szófelhőt a diákoknak, megkérném őket, hogy keressenek belőle olyan szavakat, kifejezéseket, melyekkel ők is szívesen foglalkoznak a szabadidejükben, és párban vagy kis csoportban beszélgessenek róluk. Házi feladatként elkészíthetnék a saját szabadidő-szófelhőjüket.


Ezt a feladatot nem találtam nehéznek, szórakoztató volt keresgélni a kifejezéseket, és tervezni a szófelhőt a megadott ábrák, betűtípusok és színek alapján. Amivel gondjaim akadtak, az annak eldöntése volt, melyik kifejezés milyen betűmérettel jelenjen meg, ezt csak szubjektíven tudtam eldönteni, és úgy oldottam meg, hogy vállaltan az én szubjektív rendezésem lett, és a diákok is készítsék el a rájuk jellemző szófelhőt.

2015. április 12., vasárnap

Online időszalag

Az online időszalagot Petőfiről készítettem, igyekeztem életének és munkásságának a legfontosabb vagy legismertebb pontjait bemutatni. Két linket tettem bele, az egyik A hóhér kötelére mutat a Magyar Elektronikus Könyvtárban, a másik pedig a youtube-ra visz, ahol megnézhetünk egy videót, amiben Sinkovits Imre szavalja a Nemzeti dalt.


2015. április 7., kedd

Digitális tananyag készítése

Az interaktív táblás tananyaghoz a present perfect tanítását választottam. Innen lehet letölteni az anyagot.








Elég sok időbe telt, amíg megtaláltam a megfelelő képeket az interneten, és kitaláltam a feladatokat, de nagyon élveztem. A képregény bal alsó sarkában van egy hivatkozás a következő oldalra: https://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/grammar-games/present-perfect-experiences, itt két játék található, amivel lehet a present perfect-et gyakorolni. A redőnyt is tartalmazó diáról értelemszerűen két képet is készítettem.
A második diára beszúrtam egy videót: a youtube-ról mentettem le a Have you ever? című dalnak egy olyan változatát, amikor a szöveg megjelenik a képernyőm. Ez csak szemléltetésre szolgál, hiszen sokszor fordul elő benne present perfect, az igeidő használatának a magyarázata csak később következik. Az utolsó feladatban, a kvízben a diákoknak azt kell eldönteniük, a korábban bemutatott négy lehetőségből milyen jelentéssel bírnak a megadott példamondatok. Összesen nyolc példamondatot adtam meg.
Nagyon hasznosnak találtam a feladatot, talán valamikor fel is tudom majd használni a készített feladatsort, de mindenképpen érdemes volt elgondolkodni rajta.

Online tesztszerkesztés

Először az online tesztet készítettem el. Arany János Toldi-trilógiáját választottam témának, mert a Toldi általános iskolában, a Toldi estéjét középiskolában tanulják a diákok. A Toldi szerelme nincs a kötelező olvasmányok között, és mivel elég hosszú, nem is tartom reálisnak, hogy elolvassák, de szerintem érdemes beszélni róla órán, néhány versszakot be lehetne vinni, és négy-öt mondatban összefoglalni a történetet. Hozzá kapcsolódóan olyan kérdéseket írtam, amiket ennyi információ alapján meg lehet válaszolni.
Úgy gondolom, hasznos a diákoknak bemutatni a három Toldi hasonlóságait és különbségeit.
Tíz kérdést írtam, igyekeztem minél több kérdéstípust kipróbálni. Ahol egy kérdésen belül dologra is rákérdeztem, értelemszerűen több pontot is lehet kapni, például a Toldi keletkezési körülményei kapcsán három dolog érdekel: a Kisfaludy Társaság pályázata, 1846 és Petőfi barátsága.
Nehézséget okozott, hogy ne kérdezzek rá egy dologra többször is, különböző kérdésekben, de sikerült úgy megválasztanom a kérdéseket, hogy ilyen ne forduljon elő. Két dologgal nem vagyok teljesen megelégedve. A párosítós feladatnál meg kell határozni a diákoknak, melyik esemény melyik Toldiban történt, én az első Toldi egyessel jelöltem, a Toldi szerelmét kettessel, a Toldi estéjét hármassal, de a rendszer véletlenszerűen számozza, és így a diákok esetleg a Toldi estéjét kell hogy egyessel jelöljék - ez a valóságban összezavarhatja őket. A másik gondom a hiányos szöveg kitöltése - itt úgy láttam, a program dönti el, melyik válasz helyes, melyik nem, és nincs lehetőségem felülbírálni - ahol tudtam, több jó választ is megadtam, például a 100 arany helyett lehet azt is írni, hogy pénz, de attól félek, a diákok tudnak olyan megoldást is írni, amit szintén helyes, de én nem gondoltam rá korábban - ebben az esetben lehet, hogy igazságtalanul elsiklom fölötte.
Egyébként tetszett a feladat, szerintem tényleg hasznos lehet a diákokkal otthon ilyen teszteket kitöltetni.

2015. március 10., kedd

Online fogalomtérkép

https://bubbl.us/ segítségével gondolattérképet készítettem Arany Jánoshoz, aki a legkedvesebb költőm. Nagyon élveztem a feladatot, mivel szeretek Arany Jánossal foglalkozni, az esett nehezemre, hogy logikus szerkezetbe soroljam a fogalmakat, és a középiskolai oktatásra szorítkozzak - én a Murány ostromából írtam a szakdolgozatomat magyar szakon, és szívesen belevettem volna de ezt sajnos nem tanítják középiskolában.
A bubbl.us használata egyszerű volt, elmentettem az elkészült képet:


2015. március 3., kedd

Óraterv javítása Google Dokumentumban

Reflexió:
A kapott óraterv egy angolórát mutatott be, melynek során a diákok csoportokban dolgozva megismerkednek az Egyesült Királyság országaival. Itt található az óraterv.
Angol szakos vagyok, ezért nagyon örültem az óra témájának, sokkal kompetensebbnek éreztem magam, mint ha valamilyen természettudományos órával kapcsolatban kellett volna megjegyzéseket tennem. A csoportom, úgy érzem, eredményesen dolgozott, sok tekintetben hasonló véleményen voltunk. Számomra az egyensúly megtalálása okozott nehézséget: még nincs sok tapasztalatom a tanításban, ezért nem voltam biztos abban, hogy a kritikus megjegyzéseim mikor alaptalanok, és mikor van nekem igazam.

2015. február 24., kedd

Digitális tananyagelemek az interneten

Irodalomórán a Robinson Crusoe-t tanítanám.

Közösen megnéznénk az 1954-ben készült film előzetesét:



Megbeszélnénk, az előzetes milyen jeleneteket tart fontosnak kiemelni a történetből, milyen eszközökkel próbál hasonló hatást kelteni, mint a könyv, és ők hogyan készítenének egy előzetest egy mai feldolgozáshoz. (forrás: youtube)



A fenti kép kapcsán rákérdeznék, mit tudnak kiolvasni belőle Robinson Crusoe és Péntek kapcsolatáról, a diákok figyelmét a részletekre irányítanám, mire következtetnek a testtartásokból, vagy például hogy Robinson Crusoe az öltözéke és a fegyverei alapján inkább tűnik úgy, hogy otthon van, mint Péntek. (forrás: Wikipédia)






Joseph Conrad Heart of Darkness című regénye sok tekintetben épít a Robinson Crusoe-ra. Órán részleteket olvasnánk belőle, és összevetnénk a két művet. (forrás: tvtropes.org)


Csoportokban dolgoznák fel az interneten található digitális tananyagot: http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/magyar-nyelv-es-irodalom/irodalom/irodalom-10-osztaly/daniel-defoe/defoe-robinson-crusoe-a-hostipus-nyelvezet-hatastortenet
Egy csoport egy fejezetet kap, kiemeli a legfontosabb elemeket, és a többi csoportnak elmondja, miről szólt.


A következő (angol nyelvű) tesztet összefoglaló órán töltetném ki velük, azok számára, akik olvasták a regényt, nagyon mulatságosak a válaszlehetőségek:
http://www.sparknotes.com/lit/crusoe/quiz.html


Reflexió:
Nagyon élveztem az anyagok keresését az interneten, rengeteg lehetőség közül választhattam. Ami nehézséget okozott, hogy egyszerre legyen változatos és érdekes, és ne is kalandozzon el nagyon a témától, legyen köze a tananyaghoz. Találtam például egy vicces online Robinson Crusoe-játékot, és a diákok biztosan élveznék, de sajnos az irodalmi tudásukhoz nem tenne hozzá sokat.

Kedves Látogató!
Kovács Györgyi vagyok, az ELTE BTK magyar-angol tanár szakos hallgatója. Ezt a blogot a Modern eszközök a pedagógiában kurzus keretében hoztam létre, ide fogom feltölteni az elvégzett feladataimat. A választott témám az online fogalomtérképek, előreláthatóan március 11-én fogom bemutatni.
A kurzuson 100%-ot tervezek teljesíteni, ebből 10% a Digitális nemzedék konferencián való részvétel, és két alkalommal szeretnék 2000 karakter terjedelemben módszertani ajánlót készíteni egy IKT-eszközhöz (kétszer 10%).