2015. május 6., szerda

IKT alapú óratervek

Készítettem két IKT alapú óratervet, mindkét tanári szakomhoz egyet, a félév értékelése során mindkettő maximálisan 15%-ot ér.
Az első óraterv az angolhoz kapcsolódik, az angol internetes szlenget tanítja a diákoknak. Az alkalmazott IKT-eszközök a Google Drive, melyet mindannyian látnak és szerkeszthetnek, valamint a szófelhő, amit közösen készítenek, és segít megjegyezni az új kifejezéseket.
A második óraterv Az ember tragédiájának London színét tanítja a diákoknak. Ebben online időszalag segítségével ismételnek, és az elemzés során közösen gondolattérképet készítenek. Az időszalag szerintem kifejezetten alkalmas Az ember tragédiájának tanítására, hiszen Ádám végiglátogatja a történelem fontosabb korszakait, és az időszalaggal jól lehet a történelmi kapcsolatot szemléltetni, a diákok térben és időben is jobban el tudják helyezni, ha vizuálisan is így látják. Nehézséget okozott, hogy a térképen hová helyezzem a Mennyt, a Paradicsomot és a Paradicsomon kívül játszódó színt, és milyen évet adjak meg nekik. Végül a Mennyt Alsósztregovára helyeztem, ugyanis Madách ott élt, a Paradicsomot, és az azon kívül játszódó színt pedig Mezopotámiába helyeztem - vannak olyan elméletek, melyek oda helyezik. Időnek három egymás után következő, időszámítás előtti évet adtam meg, természetesen megmondanám a diákoknak, hogy ezeket nem kell így megtanulni, azt a célt szolgálják, hogy megmutassák: nagyon régen volt.

2015. május 5., kedd

Digitális történetmesélés

Sajnos gondjaim voltak ezzel a feladattal. A MovieMaker sajnos nem működött a gépemen, hiába adtam hozzá képeket, a videó csak sötétséget mutatott, bár a hangot lejátszotta. Megnéztem azokat az oldalakat, amelyeket a prezi javasol, de sajnos egyiket sem találtam alkalmasnak a feladat elvégzésére. A SlideStory sokáig nagyon jónak tűnt, de nem tudtam egy percnél hosszabb hangot hozzáadni, és nem tudtam beállítani, mikor váltson a képek között. A Voicethread szintén egy kitűnő oldal, de egyszerre csak egy médiafájlt mutat, nem tudtam beállítani, hogy egyszerre játsszon le hangot, és mutasson képeket. A Storybird, a Makebeliefscomix, a Toondoo és az Audacity nem videókészítő oldalak.
Ezek után a wevideo.com-ot választottam, és elkészítettem a videót, de ahhoz, hogy fel tudjam tölteni youtube-ra, prémium tagságot kellett volna vásárolnom. Ugyanígy jártam a kizoa.com-mal, ami egyébként nagyon tetszett, könnyű volt használni, és rengeteg dolgot be tudtam állítani rajta, például hogy mennyi idő után jöjjön a következő kép a videóban. Végül a Microsoft Expression Encoder Screen Capture funkciójával felvettem a videót, elmentettem a gépemre, és feltöltöttem youtube-ra.
Maga a videó egy bemutató a Mordred's Lullaby című dalhoz, a képeket részben a Merlin sorozatból vettem. Mordred a legenda szerint Arthur király fia volt Morgan Le Faytől.
A szöveget jól lehet érteni, és nincs benne nehéz nyelvtan. Néhány kifejezés ismeretlen lehet a diákok számára, órán odaadnám nekik külön lapon a szöveget, esetleg néhány szót kihagyva belőle, és közösen feldolgoznánk a dalt. A videót nézve mindig megkérdezném, most ki van a képen, és a kép milyen tulajdonságait emeli ki.
Úgy gondolom, az Arthur-mondakörrel könnyen fel lehet kelteni a diákok érdeklődését.
A videó linkje: https://youtu.be/B8WIxtveqEg