2015. április 21., kedd

Szófelhő


Egy angolos témát választottam, a free time szókincsét. Természetesen a legnagyobb betűméretet a könyvek kapták, de olyan kifejezéseket is válogattam, amelyeket a diákok nem feltétlenül ismerik (pl. DIY), vagy pedig nagyon angolos (pl. cricket). Órán megmutatnám ezt a szófelhőt a diákoknak, megkérném őket, hogy keressenek belőle olyan szavakat, kifejezéseket, melyekkel ők is szívesen foglalkoznak a szabadidejükben, és párban vagy kis csoportban beszélgessenek róluk. Házi feladatként elkészíthetnék a saját szabadidő-szófelhőjüket.


Ezt a feladatot nem találtam nehéznek, szórakoztató volt keresgélni a kifejezéseket, és tervezni a szófelhőt a megadott ábrák, betűtípusok és színek alapján. Amivel gondjaim akadtak, az annak eldöntése volt, melyik kifejezés milyen betűmérettel jelenjen meg, ezt csak szubjektíven tudtam eldönteni, és úgy oldottam meg, hogy vállaltan az én szubjektív rendezésem lett, és a diákok is készítsék el a rájuk jellemző szófelhőt.

2015. április 12., vasárnap

Online időszalag

Az online időszalagot Petőfiről készítettem, igyekeztem életének és munkásságának a legfontosabb vagy legismertebb pontjait bemutatni. Két linket tettem bele, az egyik A hóhér kötelére mutat a Magyar Elektronikus Könyvtárban, a másik pedig a youtube-ra visz, ahol megnézhetünk egy videót, amiben Sinkovits Imre szavalja a Nemzeti dalt.


2015. április 7., kedd

Digitális tananyag készítése

Az interaktív táblás tananyaghoz a present perfect tanítását választottam. Innen lehet letölteni az anyagot.








Elég sok időbe telt, amíg megtaláltam a megfelelő képeket az interneten, és kitaláltam a feladatokat, de nagyon élveztem. A képregény bal alsó sarkában van egy hivatkozás a következő oldalra: https://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/grammar-games/present-perfect-experiences, itt két játék található, amivel lehet a present perfect-et gyakorolni. A redőnyt is tartalmazó diáról értelemszerűen két képet is készítettem.
A második diára beszúrtam egy videót: a youtube-ról mentettem le a Have you ever? című dalnak egy olyan változatát, amikor a szöveg megjelenik a képernyőm. Ez csak szemléltetésre szolgál, hiszen sokszor fordul elő benne present perfect, az igeidő használatának a magyarázata csak később következik. Az utolsó feladatban, a kvízben a diákoknak azt kell eldönteniük, a korábban bemutatott négy lehetőségből milyen jelentéssel bírnak a megadott példamondatok. Összesen nyolc példamondatot adtam meg.
Nagyon hasznosnak találtam a feladatot, talán valamikor fel is tudom majd használni a készített feladatsort, de mindenképpen érdemes volt elgondolkodni rajta.

Online tesztszerkesztés

Először az online tesztet készítettem el. Arany János Toldi-trilógiáját választottam témának, mert a Toldi általános iskolában, a Toldi estéjét középiskolában tanulják a diákok. A Toldi szerelme nincs a kötelező olvasmányok között, és mivel elég hosszú, nem is tartom reálisnak, hogy elolvassák, de szerintem érdemes beszélni róla órán, néhány versszakot be lehetne vinni, és négy-öt mondatban összefoglalni a történetet. Hozzá kapcsolódóan olyan kérdéseket írtam, amiket ennyi információ alapján meg lehet válaszolni.
Úgy gondolom, hasznos a diákoknak bemutatni a három Toldi hasonlóságait és különbségeit.
Tíz kérdést írtam, igyekeztem minél több kérdéstípust kipróbálni. Ahol egy kérdésen belül dologra is rákérdeztem, értelemszerűen több pontot is lehet kapni, például a Toldi keletkezési körülményei kapcsán három dolog érdekel: a Kisfaludy Társaság pályázata, 1846 és Petőfi barátsága.
Nehézséget okozott, hogy ne kérdezzek rá egy dologra többször is, különböző kérdésekben, de sikerült úgy megválasztanom a kérdéseket, hogy ilyen ne forduljon elő. Két dologgal nem vagyok teljesen megelégedve. A párosítós feladatnál meg kell határozni a diákoknak, melyik esemény melyik Toldiban történt, én az első Toldi egyessel jelöltem, a Toldi szerelmét kettessel, a Toldi estéjét hármassal, de a rendszer véletlenszerűen számozza, és így a diákok esetleg a Toldi estéjét kell hogy egyessel jelöljék - ez a valóságban összezavarhatja őket. A másik gondom a hiányos szöveg kitöltése - itt úgy láttam, a program dönti el, melyik válasz helyes, melyik nem, és nincs lehetőségem felülbírálni - ahol tudtam, több jó választ is megadtam, például a 100 arany helyett lehet azt is írni, hogy pénz, de attól félek, a diákok tudnak olyan megoldást is írni, amit szintén helyes, de én nem gondoltam rá korábban - ebben az esetben lehet, hogy igazságtalanul elsiklom fölötte.
Egyébként tetszett a feladat, szerintem tényleg hasznos lehet a diákokkal otthon ilyen teszteket kitöltetni.