2015. február 24., kedd

Digitális tananyagelemek az interneten

Irodalomórán a Robinson Crusoe-t tanítanám.

Közösen megnéznénk az 1954-ben készült film előzetesét:



Megbeszélnénk, az előzetes milyen jeleneteket tart fontosnak kiemelni a történetből, milyen eszközökkel próbál hasonló hatást kelteni, mint a könyv, és ők hogyan készítenének egy előzetest egy mai feldolgozáshoz. (forrás: youtube)



A fenti kép kapcsán rákérdeznék, mit tudnak kiolvasni belőle Robinson Crusoe és Péntek kapcsolatáról, a diákok figyelmét a részletekre irányítanám, mire következtetnek a testtartásokból, vagy például hogy Robinson Crusoe az öltözéke és a fegyverei alapján inkább tűnik úgy, hogy otthon van, mint Péntek. (forrás: Wikipédia)






Joseph Conrad Heart of Darkness című regénye sok tekintetben épít a Robinson Crusoe-ra. Órán részleteket olvasnánk belőle, és összevetnénk a két művet. (forrás: tvtropes.org)


Csoportokban dolgoznák fel az interneten található digitális tananyagot: http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/magyar-nyelv-es-irodalom/irodalom/irodalom-10-osztaly/daniel-defoe/defoe-robinson-crusoe-a-hostipus-nyelvezet-hatastortenet
Egy csoport egy fejezetet kap, kiemeli a legfontosabb elemeket, és a többi csoportnak elmondja, miről szólt.


A következő (angol nyelvű) tesztet összefoglaló órán töltetném ki velük, azok számára, akik olvasták a regényt, nagyon mulatságosak a válaszlehetőségek:
http://www.sparknotes.com/lit/crusoe/quiz.html


Reflexió:
Nagyon élveztem az anyagok keresését az interneten, rengeteg lehetőség közül választhattam. Ami nehézséget okozott, hogy egyszerre legyen változatos és érdekes, és ne is kalandozzon el nagyon a témától, legyen köze a tananyaghoz. Találtam például egy vicces online Robinson Crusoe-játékot, és a diákok biztosan élveznék, de sajnos az irodalmi tudásukhoz nem tenne hozzá sokat.

Kedves Látogató!
Kovács Györgyi vagyok, az ELTE BTK magyar-angol tanár szakos hallgatója. Ezt a blogot a Modern eszközök a pedagógiában kurzus keretében hoztam létre, ide fogom feltölteni az elvégzett feladataimat. A választott témám az online fogalomtérképek, előreláthatóan március 11-én fogom bemutatni.
A kurzuson 100%-ot tervezek teljesíteni, ebből 10% a Digitális nemzedék konferencián való részvétel, és két alkalommal szeretnék 2000 karakter terjedelemben módszertani ajánlót készíteni egy IKT-eszközhöz (kétszer 10%).